• Nowe systemy przesuwne w kolorze czarnym

  ☐ BLANK-LOFT

  ☐ PERFECT LOFT

 • Widzieliście już Kabinę Walk-in ze złotymi okuciami?

  Nasza nowość!

 • BALUSTRADY SZKLANE, ZABUDOWY SZKLANE, PRZESZKLENIA

  Jesteśmy producentem szkła płaskiego - zapraszamy do współpracy

 • Slajd d

  Nasza nowość !

  Okucia do daszków szklanych w kolorze czarny mat

   

 • Slajd e

  NASZE SZKLANE PEREŁKI !

  Drzwi szklane loftowe z nadrukiem czarnym szprosy

  Idealna jakość druku !

Co to jest balkon francuski?
Co to jest balkon francuski?

Balkon francuski

Chcesz dowiedzieć się, czym jest balkon francuski? A może spodobało Ci się takie rozwiązanie i masz zamiar zastosować je we własnym domu, ale nie jesteś pewien, czy jest to trafny pomysł? W takim razie zapraszamy do lektury. Dzięki niej dowiesz się, czym charakteryzują się tego rodzaju konstrukcje, jakie są ich zalety oraz w których przypadkach sprawdzają się one szczególnie dobrze.

Balkon francuski, czyli portfenetr

Co kryje się pod tymi tajemniczymi nazwami? Przede wszystkim, warto uświadomić sobie, że jest to struktura, która nie posiada powierzchni poziomej. Innymi słowy, na balkonie francuskim nie da się stanąć, ponieważ nie ma on podłogi, a jedynie balustradę. Najczęściej jest ona wykonana ze szkła albo stali nierdzewnej. Początki tego rodzaju rozwiązań sięgają okresu baroku, jednak ich uniwersalność sprawia, że doskonale pasują do wszystkich stylów architektonicznych, a szczególnie dobrze prezentują się na budynkach modernistycznych.

Najważniejszą rolą, jaką ma do odegrania balkon francuski, jest doświetlenie pomieszczenia. W tym celu montuje się w nim duże okno typu portfenetr, sięgające niemal od podłogi po sufit. Znacznie rzadziej zdarzają się modele wyposażone w tradycyjne drzwi balkonowe. Z oczywistych względów nie może on natomiast pełnić funkcji rekreacyjnych – nie da się na nim ustawić mebli ogrodowych, ani nawet zamocować parasola przeciwsłonecznego.

Jakie są zalety balkonów francuskich?

Skoro takie rozwiązanie nie oferuje możliwości, jakie stwarza tradycyjny balkon lub taras – to w ogóle ma ono rację bytu? Jego stale rosnąca popularność stanowi, że owszem. Balustrady francuskie coraz częściej pojawiają się w nowoczesnym budownictwie, zdobiąc fasady apartamentowców oraz hoteli. Jest to zupełnie zrozumiałe – tego rodzaju konstrukcje mają bowiem szereg zalet, a mianowicie:

 • poprzez swój niebanalny, modernistyczny wygląd sprawiają, że cała budowla prezentuje się modnie i stylowo,
 • oferują widok bez konieczności zagospodarowywania przestrzeni na zewnątrz okna. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku, gdy balkon wychodzi na ruchliwą ulicę w centrum miasta, co z definicji odbiera mu funkcje rekreacyjne,
 • umieszczone w odpowiednich miejscach powodują, że bryła budynku nabiera lekkości i smukłości,
 • zapewniają użytkownikom bezpieczeństwo dzięki zastosowaniu specjalnych typów szkła – laminowanego VSG lub hartowanego ESG.

Ile kosztuje balkon francuski?

Powyższa lista zalet nie obejmuje najważniejszej z nich – ceny. W porównaniu do tradycyjnych rozwiązań balkon francuski jest stosunkowo tani. Co więcej, jeśli zdecydujesz się na niego, budując własny dom, oszczędność będzie podwójna:

 • zużyjesz znacznie mniej materiału,
 • zaoszczędzisz na wyposażeniu.

Pusty balkon prezentuje się niezbyt atrakcyjnie i sprawia wrażenie zaniedbanego, więc chcąc nie chcąc, musiałbyś postawić na nim jakieś meble, co wiąże się z dodatkowymi i zbędnymi kosztami – tym bardziej że prawdopodobnie rzadko byś ich używał, mając dom z ogrodem, gdzie możesz spędzać czas. Warto też pamiętać, że balkon francuski to doskonała opcja dla wszystkich, którzy nie przepadają za sprzątaniem. Jeśli Ty również należysz do tej grupy, z całą pewnością będziesz zadowolony z takiego rozwiązania. Dzięki niemu będziesz mógł cieszyć się pięknym widokiem i doskonale doświetlonym wnętrzem bez konieczności poświęcania czasu na czyszczenie i konserwację podłogi balkonu oraz znajdujących się tam przedmiotów.

Podsumowanie

Jak widzisz, balkony francuskie mają szereg zalet, chociaż na pierwszy rzut oka wydają się mało atrakcyjne dla użytkownika. Faktem jest, że niewiele rozwiązań architektonicznych potrafi oprzeć się próbie czasu i zmieniającym się modom. To, że w tym przypadku ta sztuka się udała, dowodzi, że są to konstrukcje nie tylko estetyczne, ale też bardzo funkcjonalne. Mamy nadzieję, że dzięki uzyskanym informacjom, będziesz mógł w pełni docenić ich walory.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl