Czy zabudowa szklana jest bezpieczna?

Bezpieczeństwo szklanej zabudowy

Od kilku lat zabudowy szklane zyskują coraz większą popularność nie tylko wśród inwestorów komercyjnych, ale też prywatnych. Dziś można spotkać je właściwie wszędzie – zarówno w biurach czy szkołach, jak i w mieszkaniach lub domach. Przyczyna takiego stanu rzeczy jest prosta: tego typu rozwiązania stanowią doskonały sposób na nowoczesną i funkcjonalną aranżację wnętrz. Dzięki przejrzystym, szklanym zabudowom możliwe jest wydzielenie stref w większym pomieszczeniu bez konieczności ograniczania przestrzeni i widoczności.

Wiele osób ma jednak wątpliwości co do trwałości i bezpieczeństwa takich konstrukcji, ponieważ szkło wydaje się kruche i stosunkowo mało odporne na uszkodzenia. Czy zatem taka zabudowa sprawdzi się w codziennym życiu? Czy wytrzyma konfrontację z nieostrożnym użytkownikiem? Jeśli Ciebie również dręczą podobne pytania – zapraszamy do lektury!

Z czego robi się zabudowy szklane?

Odpowiedź na powyższe pytanie tylko z pozoru wydaje się oczywista. Należy bowiem pamiętać, że podobnie jak inne materiały budowlane, szkło może występować w wielu różnych odmianach. Każda z nich charakteryzuje się nieco innymi parametrami fizycznymi, a co za tym idzie – odmiennym przeznaczeniem i wytrzymałością.

W przypadku zabudowy szklanej stosuje się zupełnie inne tworzywo niż to, z którego wykonane są przedmioty codziennego użytku, jak np. szklanki. Z uwagi na fakt, iż takie konstrukcje muszą wykazywać wysoką twardość i odporność na uszkodzenia mechaniczne, do ich tworzenia najczęściej wykorzystuje się specjalne szkło hartowane. Technologia jego produkcji sprawia, że ten materiał potrafi wytrzymać bardzo duże obciążenia, co ma bezpośredni wpływ na trwałość oraz bezpieczeństwo zabudowy szklanej. Jeśli więc zdecydujesz się na inwestycję w tego rodzaju konstrukcję, będziesz mógł użytkować ją bez obaw przez wiele lat.

Dodatkowe zabezpieczenie

W zależności od tego, w jakim pomieszczeniu znajdzie się szklana zabudowa, będzie ona narażona na przypadkowe uszkodzenia w różnym stopniu. Jeżeli będzie to eleganckie biuro, ryzyko z pewnością będzie mniejsze niż w przypadku kantorka szkolnego, hali sklepowej lub łazienki, gdzie pośpiech oraz niesforni użytkownicy mogą nieumyślnie doprowadzić do stłuczenia szkła. Dlatego w takich przypadkach, celem zwiększenia poziomu bezpieczeństwa, stosuje się dodatkowe zabezpieczenie w postaci laminowania.

Ta pomocnicza warstwa nie tylko znacząco podnosi wytrzymałość zabudowy szklanej, ale też sprawia, że nawet jeśli wskutek nieostrożnego użytkowania nastąpi jakaś mała „awaria”, ścianka nie rozpadnie się na ostre kawałki i nie rozpryśnie wszędzie wokół. Oczywiście, ulegnie ona zniszczeniu, ale dzięki laminatowi nie doprowadzi do zranienia osoby, która ją rozbiła – zachowa się, jak szyba samochodowa, tworząc tzw. pajęczynę.

Niskie koszty naprawy

Skoro już wywołaliśmy temat uszkodzeń, to warto przypomnieć, że każdy rodzaj materiału, z jakiego buduje się ścianki działowe, może ulec zniszczeniu. Szkło nie jest tu żadnym wyjątkiem. Wykonana z niego zabudowa ma jednak pewną istotną przewagę nad alternatywnymi rozwiązaniami. Jeśli bowiem dojdzie do jakiejś awarii, koszty naprawy będą stosunkowo niewielkie.

Pamiętaj, że konstrukcja złożona z kilku szklanych elementów pozwala na łatwą wymianę jednego z nich, bez konieczności demontowania całej zabudowy. Dzięki temu, w razie uszkodzenia, będziesz mógł dokonać naprawy bardzo szybko i stosunkowo niskim kosztem, co byłoby niemożliwe w przypadku jednolitej ścianki, wykonanej z innych materiałów.

Podsumowanie

Jak widzisz, zabudowa szklana ma szereg zalet, jakimi nie mogą poszczycić się alternatywne rozwiązania – jest estetyczna, trwała i nie ogranicza widoczności oraz przestrzeni. Co jednak najważniejsze, dzięki zastosowaniu warstwy laminatu oraz użyciu szkła hartowanego, jest ona również bezpieczna. Jeśli więc planujesz zaaranżować wnętrza swojej firmy lub domu w nowoczesny i funkcjonalny sposób, z całą pewnością powinieneś wziąć pod uwagę ten typ zabudowy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl