• Nowe systemy przesuwne w kolorze czarnym

    ☐ BLANK-LOFT

    ☐ PERFECT LOFT

  • Widzieliście już Kabinę Walk-in ze złotymi okuciami?

    Nasza nowość!

  • BALUSTRADY SZKLANE, ZABUDOWY SZKLANE, PRZESZKLENIA

    Jesteśmy producentem szkła płaskiego - zapraszamy do współpracy

Jak urządzić wnętrze w stylu loftowym?
Jak urządzić wnętrze w stylu loftowym?

Wnętrze w stylu loftowym

Ostatnimi czasy styl loftowy zyskuje coraz większą popularność. Jego pozorna surowość oraz prostota są dosłownym zaprzeczeniem konsumpcjonizmu, dlatego doskonale wpisuje się w nowoczesne, ekologiczne trendy, a zarazem sprawia, że wnętrza wyglądają niezwykle oryginalnie i elegancko. Jeśli Ty również chciałbyś urządzić swoje mieszkanie lub dom w tej stylistyce i nie jesteś pewien, jak się do tego zabrać – zapraszamy do lektury!

Co to znaczy loft?

Jest to styl nawiązujący swoim wyglądem do wystroju dawnych fabryk. Sprawia to, że pełno jest w nim elementów industrialnych, takich jak kable, nierówne, „stare” szkło, przesuwne drzwi i betonowe ściany. Jego początki sięgają lat 50. ubiegłego wieku, kiedy modne stało się mieszkanie w tanich, obszernych budynkach, pełniących wcześniej funkcje przemysłowe. Prekursorami takiego stylu życia byli głównie młodzi artyści, dla których lofty były domem, a zarazem pracownią.

W niedługim czasie ta stylistyka zyskała popularność nie tylko w środowisku bohemy artystycznej, ale też wśród przedstawicieli średniej i wyższej klasy. Dzięki temu coś, co początkowo było z konieczności surowe i zaniedbane, stało się synonimem swobodnej nonszalancji, luksusu, a zarazem negacji ugrzecznionych, sztywnych norm.

Urok loftów polega bowiem na tym, że są one celowo „zaniedbane” i niepowtarzalne. Mimo to istnieją elementy, które koniecznie powinny znaleźć się w takim wnętrzu. Należą do nich:

  • szkło,
  • cegła,
  • beton,
  • metal.

Wszystkie te materiały mogą, a nawet powinny wyglądać na stare, nierówne i lekko zużyte. Będzie doskonale, jeśli pojawią się one w różnych nietypowych miejscach. W lofcie dobrze wyglądać będą szklane przepierzenia lub blaty mebli albo blaszane okładziny ścian. Idealnym dopełnieniem takiego wystroju będą surowe, dobrze widoczne elementy instalacji, takie jak kable, rury, czy grzejniki. W teorii wszystko jest zatem proste. Pozostaje jednak pytanie, jak sprawić, by takie miejsce wyglądało jak dom, a nie jak magazyn przypadkowych rzeczy?

Styl loftowy w praktyce

Czym różnią się wnętrza będące dziełem profesjonalnych dekoratorów od tych urządzonych przez laików? Przede wszystkim — spójnością stylu, ale też przemyślanym doborem dodatków, których w loftach nie powinno być zbyt wiele. W pomieszczeniach stworzonych przez architektów nie ma żadnych przypadkowych elementów — wszystko, począwszy od drzwi, poprzez meble, aż po dekoracje, utrzymane jest w jednolitym stylu, a niekiedy też w wąskiej palecie kolorystycznej.

Jeżeli pragniesz, by Twój dom lub mieszkanie było utrzymane w stylu loftowym, zadbaj o to, by pojawiły się tam następujące elementy:

  • proste, drewniane meble — ważne, by miały one wstawki z nierównego szkła lub surowego metalu. Doskonałym towarzystwem będą dla nich palety, stare skrzynki oraz przedmioty z recyklingu;
  • przynajmniej jedna „niedokończona” ściana, na której powinna znaleźć się cegła lub beton, ewentualnie tynk strukturalny;
  • industrialne oświetlenie — świetnie wyglądać będą gołe żarówki, szczególnie tzw. edisony, czyli LED-y stylizowane w taki sposób, by widać w nich było żarniki;
  • drzwi szklane lub metalowe, najlepiej przesuwne, wyposażone w postarzane klamki lub nietypowe zamki.

Podsumowanie

Jak widzisz, styl loftowy wcale nie jest trudny do osiągnięcia we wnętrzach — wystarczy, że wykażesz się pomysłowością i konsekwencją. Urok tej stylistyki polega bowiem na zdrowym minimalizmie. Ważne jest, by wszystkie elementy wystroju były starannie dobrane, ponieważ niejako z założenia powinno ich być niewiele. Nie oznacza to jednak, że musisz wydawać na nie fortunę — przeciwnie — cała sztuka polega na tym, by umiejętnie połączyć przedmioty stylizowane z prawdziwymi starociami, jakie z całą pewnością znajdziesz w starym magazynie, piwnicy lub na pchlim targu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl