Zabudowy szklane we wnętrzach – ciekawy sposób na aranżację przestrzeni
Zabudowy szklane we wnętrzach – ciekawy sposób na aranżację przestrzeni

Zastanawiasz się nad zabudową ze szkła? Chcesz wiedzieć, czy warto pokusić się o takie rozwiązanie i jakie korzyści odniesiesz dzięki niemu? Jeśli tak, to zapraszamy do lektury naszego krótkiego poradnika. Dowiesz się z niego, jakie możliwości aranżacyjne stwarzają szklane drzwi i panele oraz w których miejscach sprawdzą się one najlepiej.

Po co stosuje się zabudowy szklane?

Jeszcze kilkanaście lat temu standardem było dzielenie mieszkań na odizolowane od siebie pokoje. Współczesne trendy stawiają jednak na otwarte wnętrza. Jest to znakomite rozwiązanie zwłaszcza w przypadku niewielkich metraży, gdzie możliwość spojrzenia na odległą ścianę sprawia, że pomieszczenia wydają się znacznie większe, niż są w rzeczywistości.

Dzięki zabudowie wykonanej ze szkła kreatywne podzielenie mieszkania lub domu na strefy o różnym przeznaczeniu, a jednocześnie zachowanie wrażenia przestronności jest bardzo proste. Stosując panele zamiast zwykłych ścianek działowych, oszczędzisz też sporo miejsca, a przy tym nadasz pomieszczeniom nowoczesnego i eleganckiego wyglądu. Efektowne, szklane drzwi pozwolą Ci rozjaśnić i doświetlić pomieszczenia, a jeśli zdecydujesz się na model przesuwny – zyskać sporo przestrzeni potrzebnej dla użytkowania tradycyjnie otwieranego skrzydła. To jednak dopiero początek korzyści, jakie daje montaż zabudowy ze szkła.

Sztuka dzielenia

Umiejętne zorganizowanie przestrzeni w domu sprawi, że Ty i pozostali domownicy będziecie czuć się dobrze i swobodnie. Każdy będzie miał własne miejsce, a jednocześnie wszyscy pozostaną w bliskim kontakcie. Nie zawsze jest to proste zadanie: niekiedy układ pomieszczeń lub niewielka liczba okien powodują, że chęć wydzielenia mniejszych stref stawia Cię przed dylematem – czy lepiej będzie zrezygnować z podziału, czy stworzyć wnętrze pozbawione światła dziennego.

Stosując zabudowę ze szkła, łatwo rozwiążesz ten problem i wyznaczysz miejsca prywatne, przeznaczone do nauki, pracy lub snu oraz przestrzeń wspólną. Pamiętaj, że panele wcale nie muszą być idealnie przejrzyste – możesz zdecydować się na efektowny dekor, wzór lub po prostu zastosować szkło mleczne. Dzięki temu znajdujące się za nimi wnętrze pozostanie jasne, a jednocześnie będzie ukryte przed wzrokiem gości. Jeszcze ciekawszą propozycją są przesuwne tafle szklane, umieszczone na specjalnych prowadnicach lub zawiasach. Dzięki takiej ruchomej zabudowie da się na bieżąco modyfikować układ pomieszczenia, w zależności od aktualnych potrzeb.

Magia szklanych drzwi

Tradycyjne, wykonane z drewna lub sklejki modele drzwi miewają niekiedy szyby. Są one lepszą propozycją niż zwyczajna, nieprzejrzysta płyta, jednak trudno zaprzeczyć, że te wykonane w całości ze szkła prezentują się bez porównania lepiej. Jest to rozwiązanie eleganckie, a przy tym nowoczesne. Do jego największych zalet, poza designerskim wyglądem, należą:

  • łatwość utrzymania w czystości – zabrudzoną powierzchnię wystarczy przetrzeć wodą z detergentem, by przywrócić jej pierwotny wygląd,
  • bezpieczeństwo – szklane zabudowy wykonywane są z tafli o grubości 8, 10 lub 12 milimetrów, pokrytej cienką folią PCV. Dzięki temu trudno je zniszczyć lub uszkodzić, a jeśli nawet zostaną mocno, punktowo uderzone, nie rozprysną się, ale zachowają tak, jak szyba w samochodzie, tworząc tzw. pajączki,
  • nieskończone możliwości personalizacji. W zależności od Twoich preferencji możesz zdecydować się na taflę przezroczystą, jednolicie barwioną, z deseniem, grafiką, napisem itp. Dzięki temu drzwi ze szkła pasują do niemal każdego stylu architektonicznego, od klasycznego poprzez glamour, aż po loftowy.

Podsumowanie

Stosowanie zabudowy szklanej to doskonały sposób na kreatywną i inteligentną aranżację wnętrz. Mamy nadzieję, że nasze porady staną się dla Ciebie inspiracją i posłużą Ci do stworzenia wyjątkowej, funkcjonalnej przestrzeni, w której będziesz z przyjemnością spędzać czas.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl